Uddevalla 27-29 Augusti 2021

VÄRLDENS TOLFTE SKANDINAVISKA CORVETTETRÄFF

Club Corvette Sweden har i år äran att bjuda in till Skandinavisk Corvetteträff på det härliga konferens & spahotellet Bohusgården i Bohuslän. På 15 minuters promenad hittar du city centrum med mysiga caféer och shopping. Precis nedanför hotellet kan man ta en underbar promenad utmed den vackra strandpromenaden som blivit tilldelat vackraste vägars pris 2009.

Vi lovar dig en underbar helg med en massa kul i gott sällskap av likasinnade!

Hotellet & Spa
Mysigt privatägd konferens och spahotell där man lägger ner själ och hjärta i verksamheten. Relaxavdelning med utsikt över fjorden, här man hittar olika typer av bastu, varma och kalla källor, sol-/ljusterapi, pooler, varma takbaljor utomhus och så klart relaxytor.

bohusgarden1bohusgarden2bohusgarden3

Kom tidigare eller stanna längre men framförallt missa inte årets höjdpunkt SCT 2021 på Bohusgården i härliga Bohuslän, helgen 27–29 aug.

Länk till Hotellet, https://www.bohusgarden.se/en

Hitta till oss
Från Oslo, https://goo.gl/maps/N1LNdrkVvywMEyvq8
Från Köpenhamn, https://goo.gl/maps/t8L1YFDGFiZQT5Mo6
Från Helsingfors, https://goo.gl/maps/a4WfApiAmAYedoih7

FULLBOKAT! 

Frågor Kontakta:
Ann-Sofie Fors E-post: ann-sofie.fors@clubcorvette.se  Telefon: 070 – 687 54 15
Britt Karlsson E-post: britt@clubcorvette.se Telefon: 070 – 946 14 14

 

Program

Fredag 27 Augusti
Från 13.00

 

Check-in på hotellet och klubben
Rummen blir tillgängliga allt eftersom de blir iordningsställda, dock senast kl. 16.00
16.00

 

Vinprovning (Mousserande & Champagneprovning) Fullbokat
Eller
Ölprovning – från råvara till flaska på ett mikrobryggeri
19.00 Barbecuebuffé och underhållning
Lördag 28 Augusti
7.00 – 10.30 Frukost
10.00 Crusing i den underbara landskapet Bohuslän. Start utanför hotellet. För er som inte följer med finns det aktivitetsförslag i kalendern på hemsidan.
13.00 – 14.30

 

 

Tillbaka på hotellet
Parkera bilen efter anvisningar och klass för domarbedömning i klass C1-C8
Lunch serveras på Bohusgården
19.30 Middag, prisutdelning C1-C8 och underhållning.
Söndag 29 Augusti
7.00 – 10.30

 

Frukost
Utcheckning, hej då & vi ses nästa år.

Utöver nedan fasta programpunkter finns det andra aktivitetsförslag i kalendern på hemsidan.

Ett mer detaljerat program hittar ni i vår välkomstpåse. Välkommen till en underbar weekend i härliga vänners gemenskap.

Covid19/Corona Information
Naturligtvis vill vi gärna kunna arrangera denna träff, men med de tider som vi är i just nu så ändras förutsättningarna hela tiden. Club Corvette Sweden kommer noga att följa folkhälsomyndighetens direktiv och anpassa sig utifrån de aktuella förutsättningarna. Vår högsta prioritet är våra medlemmars hälsa och välbefinnande och med den utgångspunkten förbehåller vi oss rätten att kanske behöva ta nya beslut. 

Information Betalning – Anmälningsavgift
Betalningen för träffen kan göras tidigast fr.o.m. 2021-07-30 då samtliga anmälda får ett nytt email med uppgifter till vilket svenskt bankgiro och internationellt IBAN & BIC som betalningen skall ske.